Badanie cytologiczne służy do wczesnego wykrywania raka szyjki macicy i jest podstawowym badaniem jakie powinna wykonać każda kobieta najlepiej raz na rok ale nie rzadziej niż 2-3 lata.
Oprócz wykrywania komórek nowotworowych w cytologii można uzyskać informacje o podejrzeniu infekcji wirusami HPV, grzybicy, infekcji bakteryjnej czy na temat stanu zapalnego.
Przygotowanie pacjentki do badania cytologicznego:
- Cytologię można wykonać każdego dnia poza miesiączką ale nie wcześniej niż 2 dni po ustaniu krwawienia i nie później niż 2 dni przed. Optymalnie cytologię wykonuje pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu (1 dzień cyklu = 1 dzień miesiączki).
- Nie należy wykonywać irygacji (płukania) pochwy przed badaniem.
- Nie należy zakładać tamponów do pochwy.
- W przypadku kontroli cytologicznej po leczeniu tabletkami/globulkami dopochwowymi przerwa pomiędzy końcem leczenia a badaniem powinna wynosić przynajmniej 7 dni.
- Nie należy pobierać cytologii tego samego dnia po współżyciu, USG dopochwowym czy badaniu ginekologicznym.
Samo pobranie cytologii jest niebolesne. Najpierw zakładany jest wziernik do pochwy aby uwidocznić szyjkę macicy, a następnie przy pomocy specjalnej szczoteczki pobierany jest wymaz z powierzchni szyjki.
Cytologię można wykonać metodą tradycyjną – rozmaz na szkiełko lub dokładniejszą metodą cienkowarstwową, gdzie komórki szyjki przed badaniem „zawiesza się” w specjalnym płynie.