Jak obliczyć termin porodu?
Termin porodu zgodnie z regułą Negelego oblicza się według wzoru:
pierwszy dzień ostatniej miesiączki – 3 miesiące + jeden rok + 7 dni.
Należy jednak pamiętać, że wzór ten sprawdza się w przypadku kobiet, które mają regularne cykle. W przypadku, gdy są one dłuższe, należy dodać liczbę dodatkowych dni. Jeśli są krótsze, trzeba je odjąć.
Gdy cykle menstruacyjne są nieregularne, wiek ciąży można ustalić opierając się na dacie pierwszego dnia ostatniej miesiączki, przy wsparciu badania USG. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie tej metody będzie najskuteczniejsze w pierwszym trymestrze ciąży. Obecnie złotym standardem jest określanie wieku ciążowego na podstawie pomiaru długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL) płodu w czasie badania w 11-14 tygodniu ciąży. Na późniejszym etapie zwiększa się szansa popełnienia błędu. Trudność wzrasta zwłaszcza podczas II oraz III trymestru. Należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się w innym tempie co może wpływać na rzeczywistą datę porodu. W przypadku, gdy kobieta zgłasza się do lekarza w zaawansowanej ciąży i nie ma możliwości określenia wieku ciąży na podstawie ostatniej menstruacji, pomocne mogą być dane, takie jak data pierwszych odczuwalnych ruchów płodu lub wysokość dna macicy.
Należy pamiętać o tym, że im szybciej kobieta uda się na wizytę do ginekologa, tym określenie przybliżonego wieku ciąży będzie łatwiejsze oraz dokładniejsze. Wyznaczenie prawidłowego terminu porodu ma ogromne znacznie dla rozwoju dziecka.