Zespół bliźniaczej niedokrwistości-nadkrwistości (Twin Anemia-Policythemia Syndrome, TAPS) występuje naturalnie w 3-5% ciąż jednokosmówkowych oraz w 2-6% jako powikłanie po SLPVC. Przyczyną TAPS są niewielkie (w rozmiarze i/lub ilości) połączenia tętniczo-żylne we wspólnym łożysku. Dochodzi do przewlekłego ale o małym nasileniu przetoczenia krwi pomiędzy płodami. Nie wystepują tu ciężkie powikłania hemodynamiczne za to w III trymestrze ciąży TAPS często jest połączony z późnym sIUGR.
Rozpoznanie TAPS stawiane jest na podstawie oceny ultrasonograficznej prędkości przepływu krwi w tętnicy środkowej mózgu (PSV-MCA) u dzieci. Jeśli PSV-MCA biorcy >1,5MoM, a dawcy <0,8MoM można rozpozną TAPS. Po porodzie u dzieci występuje różnica w stężeniach hemogloginy (>8g/dL) i ilości retikulocytów.
Leczenie TAPS zależy od nasilenia choroby i stanu dzieci oraz zaawansowania ciąży. Z reguły wystarcza nadzór i ukończenie ciąży. W II trymestrze można wykorzystać SLPVC.
Ostre przetoczenie krwi pomiędzy płodami to szczególna sytuacja, kiedy dochodzi do znacznego spadku ciśnienia krwi u jednego z płodów co, poprzez połączenia naczyniowe, może powodować spadek ciśnienia u drugiego dziecka. Generalnie konsekwencje są nieobliczalne i zależą od obecności i rodzaju połączeń naczyniowych. Im mniej połączeń i mniejsza średnica naczyń, tym lepiej. Ostre przetoczenie typowo występuje w przypadku obumarcia jednego z dzieci. Ryzyko obumarcia drugiego wynosi wtedy 15%, a ryzyko powikłań neurologicznych związanych z przejściowym niedokrwieniem sięga 30%. Znaczne ryzyko spadków cisnienia i przetoczeń występuje w sIUGR typ III.
Opieka przedporodowa w ciąży bliźniaczej
Opieka w ciąży mnogiej powinna uwzględniać istotne różnice pomiędzy ciążą jednokosmówkową i dwukosmówkową oraz koncentrować się na:
- wczesnym (I trymestr) rozpoznaniu ciąży i określeniu jej typu (jedno czy dwukosmówkowa),
- zapobieganiu porodowi przedwczesnemu,
- wczesnym rozpoznaniu i leczeniu powikłań ciąż jednokosmówkowych
Wizyty kontrolne w pierwszej połowie ciąży z reguły wystarczą co 4 tygodnie (z wyjątkiem ciąż jednokosmówkowych). Po 24-28 tygodniu częściej, zależnie od potrzeb nawet co 1 tydzień. Opieka nad pacjentkami w ciąży dwukosmówkowej powinna być ukierunkowana na wczesne objawy porodu przedwczesnego. Należy zwrócić uwagę na niespecyficzne dolegliwości zgłaszane przez pacjentkę: bóle i/lub „twardnienia” brzucha, ucisk w dole brzucha, wzmożona wydzielina z pochwy, częstsze oddawanie moczu, plamienie/krwawienie. Na każdej wizycie powinna być skontrolowana szyjka macicy (badaniem ginekologicznym i/lub USG). Najlepiej aby w razie potrzeby na wizycie można było zbadać szyjkę macicy przy pomocy ultrasonografii dopochwowej. Taka ocena daje obiektywną informację o zagrożeniu porodem przedwczesnym, związanym ze skracaniem i rozwieraniem szyjki macicy. W przypadku podejrzenia czynności skurczowej należy wykonać badanie KTG.
W ciąży jednokosmówkowej dodatkowo opieka musi być ukierunkowana na wczesne rozpoznawanie powikłań łożyskowych. Do tego służy badanie USG co 2 tygodnie lub częściej od 16 tygodnia ciąży. Lekarz i ciężarna muszą być wyczuleni na objawy szybkiego (w ciągu kilku dni) powiększania brzucha i/lub zwiększenie napięcia („stwardnienia”) macicy z towarzyszącymi bólami i/lub skurczami. To może być objaw ostrego wielowodzia w przebiegu TTTS.
Liczne badania ginekologiczne i badania USG mogą wydawać się i dla pacjentki uciążliwe. Zwłaszcza, że w większości (2/3) przypadków „wszystko będzie dobrze”. Jednak nie ma innego sposobu aby wychwycić te będące w mniejszości ciężarne, u których nie „wszystko będzie dobrze”.